Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Panel Height | 1 ft |
| Usage/Application | Construction |
| Thickness | 40 mm |
| Panel Length | 7 ft |
| Mould Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Panel Thickness | 40 mm |
| Panel Design | Brick Design |
| Usage | Boundary Wall |
| Width | 1 Feet |
| Product Type | Mild Steel Compound Wall Mould |
Mild Steel Compound Wall Mould
Robust and reusable mould made from high-quality mild steel, designed for casting strong and uniform compound wall panels with excellent surface finish.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Mold Material | FRP |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Application | FRP Component |
| Mold Type | Hand Layup Mold |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Industrial |
| Reinforcement Type | Surface Mat |
| Mold Thickness | 8 mm |
| Color | Red |
| Size | 1Feet x12 inch |
| Product Capacity | 20 kg |
FRP Bluster Mold:
High-strength FRP Bluster Mold designed for creating detailed and durable plaster or concrete patterns. Lightweight, reusable, and ideal for decorative applications.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Marker Type | FRP Marker |
| Sign Material | FRP |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Sign Type | Direction Arrow |
| Shape | Rectangular |
| Reflective Type | High Intensity |
| Usage/Application | Fibre Optic |
| Material | FRP |
| Mounting Type | Ground Mounted |
| Text Type | Mould |
| Sign Shape | Circle |
| Color | Leaf green |
| Language | English Hindi |
| Brand | Mahadev Engineering |
Railway Route Marker Mould
High-quality mould designed for casting durable railway route markers. Ensures precise shape, long life, and reliable performance in outdoor railway applications.