Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pole Length | 6 ft |
| Usage/Application | Construction |
| Pole Width | 4 inch |
| Mould Material | Mild Steel |
| Thickness | 5mm |
| Material | Frp |
| Pole Shape | Square |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Boundary Fence |
| Size | 8 Feet |
FRP Fencing Pole Mould
High-strength mould made from Fiber Reinforced Plastic (FRP), designed for producing durable and uniform fencing poles with smooth finish and easy demoulding.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Length | 7 ft |
| Pole Width | 4 inch |
| Mould Material | Mild Steel |
| Pole Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Plain |
| Mould Type | Single Piece |
| Corrosion Treatment | Uncoated |
| Application Area | Farm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Length | 6 ft |
| Pole Width | 4 inch |
| Mould Material | FRP |
| Pole Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Plain |
| Usage | Boundary Fence |
| Mould Type | Single Piece |
| Corrosion Treatment | Uncoated |
| Application Area | Farm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Application Type | Construction |
| Pattern Type | Plain |
| Thickness | 60 mm |
| Weight | 20 kg |
| Brand | Mahadev |
| Hardness | 60-70 Shore D |
| Surface Finishing | Matte |
| Warranty | 1 |
| Mould Life | 5 years |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pole Length | 6 ft |
| Pole Width | 4 inch |
| Mould Material | Mild Steel |
| Pole Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Plain |
| Usage | Farm Fence |
| Mould Type | Single Piece |
| Corrosion Treatment | Uncoated |
| Application Area | Farm |
Additional Information: